Automat Kalašnikov AK-47
Vystaveno: 18. 11. 2003 (112 přečtení)

Avtomat Kalasnikov AK-47 je snad nejslavnější a nejrozšířenější útočná puška na světě, která vyniká svou jednoduchostí a spolehlivostí v bojových podmínkách. Tento článek není o airsoftové zbrani, ale o té skutečné.

 

 

Útočná puška AK-47 s nasazeným bodákem

Koncem druhé světové války zavedl Sovětský svaz jako většina armád automatickou zbraň používající zkrácený puškový náboj. Tento náboj ovšem zásadně ovlivnil německý náboj 7,92x33 mm vyvinutý firmou POLTE, který použili ruští konstruktéři jako předlohu pro tento náboj označovaný jako 7,62x39 mm vzor 43. První sovětskou zbraní zkonstruovanou pro tento náboj byla samonabíjecí karabina Simonov, ale už tehdy byla jasná neperspektivnost této kategorie zbraní a snaha vedla k zavedení podobné zbraně jako byla německá StG 44. Práce na nové zbrani se mezi jinými zhostil i mladý konstruktér M. T. Kalašnikov, který na základě německé StG 44 zkonstruoval jednu z nejslavnějších útočných pušek nazývanou AK-47. Ačkoliv se nazývá AK-47, výroba začala až v roce 1949 a do výzbroje Sovětské armády byl Automat Kalašnikov zaveden v roce 1951 ve dvou základních provedeních : AK-47 (model s pevnou dřevěnou pažbou) a AKS-47 (model se sklopnou ramenní opěrkou). Mimo tyto dva modely AK-47 byl v menším množství zaveden i AKN-47 umožňující střelbu v noci s infrazaměřovačem NSP-2.

Útočná puška AK-47
Útočná puška AK-47 je automatická zbraň využívající tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně prostřednictvím plynového kanálku. Tlak plynů tlačí na píst, který tvoří přední část nosiče závorníku. Ten se pohybuje dozadu na vzdálenost asi 8 mm, přičemž se závorník otáčí o 35 stupňů a uvolňuje uzamykací ozuby. V okamžiku odemčení závěru již tlak plynů v komoře poklesl na bezpečnou úroveň, závorník se dále pohybuje spolu s nosičem a vytahuje a vyhazuje prázdnou nábojnici a působí na spoušťové ústrojí. Při pohybu vzad závěr stlačuje vratnou pružinu, která jej pak vrací dopředu přičemž závorník vysunuje ze zásobníku nový náboj a zasouvá ho do nábojové komory. Nosič závorníku ještě dokončuje dopředný pohyb, zatímco závorník se otáčí a uzamykací ozuby opět zapadnou do příslušných vybrání.

Rozebírání zbraně: po stlačení záchytu zásobníku lze zásobník odejmout jeho vyklopením dopředu a dolů. Stlačením zádržky na zadní ploše pouzdra závěru se uvolní víko pouzdra, které se odklopí a odejme. Vratná pružina, uchycená na zádržce víka, se zatlačí dopředu a po vyklopení nahoru se vytáhne ven z pouzdra. Nosič závorníku se závorníkem se stáhne dozadu jako při prvním nabíjení a vyjme se směrem nahoru. Závorník zůstane natočen tak, jak jeho řídící ozub vyšel z řídící drážky, takže jej lze vytáhnout z nosiče závorníku dopředu. Pootočením páčky na pravé straně pod hledím se uvolní nadpažbí, které lze vyjmout vyklopením nahoru. Zbraň se skládá opačným postupem. Hlaveň, vytahovač, úderník a spoušťové ústrojí lze měnit a opravovat jen ve zbrojířské dílně.

Popis AK-47/AKM - kliknutím zvětšete
AK-47 je krátká (870 mm) a dobře vyvážená, ale těžší (4,3 kg), má dřevěnou pažbu a pistolovou pažbičku, spolu s dřevěným pažbením kolem hlavně a plynové trubice. Tělo zbraně je vyfrézováno z ocelového odlitku, výrazný zakřivený zásobník je vyroben z ocelového plechu a pojme 30 nábojů. Zásobník měl původně hladké boční stěny, ale u pozdějších výrobních sérií byl zpevněn podélnými prolisy na bočních stěnách. Na pravé straně zbraně je velká páčka přepínače režimu střelby, režim střelby je: zajištěno, jednotlivé rány a dávka. Jednoduchá muška s velkým chránítkem je výškově a stranově stavitelná, klapkové hledí je umístěno na přední části pouzdra nad komorou a je nastavitelné od 100 do 800 m. K útočné pušce AK-47 náleží nožový bodák s 20 cm dlouhou čepelí, pod hlavní je uložen vytěrák. V dutině dřevěné pažby, pod kovovou botkou jsou uloženy čistící potřeby. Tato zbraň je konstruovaná na spolehlivost v drsných podmínkách, pečlivě zpracovaná tam, kde je to potřeba, s chromovaným vývrtem pro zvýšení životnosti. AK-47 se vyznačuje pozoruhodně snadnou obsluhou a jednoduchou údržbou, takže i netrénovaný střelec se jej naučí používat v krátké době. Obě verze kromě SSSR vyráběly a dosud vyrábí mnohé státy jako Čína (Typ 56), Severní Korea (Typ 58), Polsko (PMK), Maďarsko (AKM-63), Bulharsko, Rumunsko, bývalá NDR a Jugoslávie. Podle AK-47 vyrábělo Finsko svoji odvozenou verzi Valmet M-60 a Izrael Galil. Díky tomu patří AK-47 mezi nejrozšířenější útočnou pušku na světě.


Technicko - taktická data AK - 47 :

Ráže

7,62 mm

Náboj

7,62x39

Délka zbraně

870 mm

Délka AKS-47 se sklopenou opěrou

651 mm

Délka hlavně

415 mm

Váha zbraně s prázdným zásobníkem

4,30 kg

Váha zbraně s nabitým zásobníkem

4,88 kg

Úsťová rychlost

715 m/s

Teoretická rychlost střelby

600 ran/min

Maximální dostřel

2800 m

Efektivní dostřel

500 m

Kapacita zásobníku

30 nábojů

Podklady:

Fotografie:

The AK site

AA-OK Website

Literatura:

Soviet Army.com

The AK site

PHILIP C.: Nejslavnější pěchotní zbraně, Svojtka a Vašut, Praha 1997

Časopis Střelecký magazín

Časopis ATM

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů. Článek je zveřejněn na portálu Bigošů s povolením autora. Bližší info se dozvíte na http://www.volny.cz/ak-47/

 
 
 
The AK site
The AK site - nejlepší stránka o AK
Avtomats in Action!
Avtomats in Action! - dobrá stránka o AK-74 a jeho klonech