Co je to kolimátor - rady, postřehy, zkušenosti
Vystaveno: 18. 11. 2003 (165 přečtení)

Kolimátor je optické zaměřovací zařízení, kde se díváte na cíl přes průhledné sklíčko (nezvětšuje) na kterém se zrcadlí červená tečka. Je jedno, kde je tečka, jestli na pravém horním okraji sklíčka, uprostřed, nebo dole. Tam kde je tečka, tam střílíte. Jako každé optické zaměřovací zařízení se musí před použitím nastřelit.

 

Kolimátor je optické zaměřovací zařízení, kde se díváte na cíl přes průhledné sklíčko (nezvětšuje) na kterém se zrcadlí červená tečka. Je jedno, kde je tečka, jestli na pravém horním okraji sklíčka, uprostřed, nebo dole. Tam kde je tečka, tam střílíte. Jako každé optické zaměřovací zařízení se musí před použitím nastřelit.

Použití otevřeného kolimátoru při střelbě přináší střelci celou řadu výhod v porovnání s puškohledem, nebo s trubicovým kolimátorem.

Tři nejdůležitější jsou:

1. Rychlost zachycení cíle. Trénovaní střelci, kteří střílí denně, dosáhnou při přechodu na otevřený kolimátor zrychlení zhruba o 30%. Střelci netrénovaní, kteří denně nestřílí (občasní gráči airsoftu, paintballu, myslivci apod) dosahují zlepšení několikanásobné, tj. řádově o stovky procent. Použití kolimátoru je proto ideální pro nátlačky a naháňky, a pro lov bažantů a zajíců.

2. Při střelbách v noci, nebo za šera bývá problém s nalezením mechanických mířidel u brokovnic nebo u kulovnic. Při střelbě pomocí kolimátoru jenom umístníte červenou svítící tečku na cíl a střílíte.

3. Zdravotní hledisko. Obecně u starších osob dochází k postupné ztrátě akomodační schopnosti oka. Znamená to, že již nejste schopni vidět ostře mušku, hledí a cíl. U kolimátoru pouze zakryjete cíl červenou tečku a střílíte, bez toho, aby jste sundali svůj pohled z cíle.

Zde popíšu jak jsem se k tomu na jedné airsoftové akci dostal a co jsem měl všechno za otázky a jak sem ho zkoušel.

Když jsem to poprvé viděl tak jsem měl palbu otázek typu "Co to je ? Jak to funguje? Kde se to dá koupit ? Kolik to stojí ? Ukaž, můžu se podívat ?" Otázky nebrali konce. Kolimátor je totiž skutečně vynikající zaměřovací zařízení.

Je to vlastně průhledné sklíčko o průměru cca 26 milimetrů, které je upevněné k airsoftové zbrani, blíže k závěru. Před sklíčkem je malá dioda, která svítí na sklíčko. Přes toto sklíčko se díváte na cíl. Od sklíčka se odráží do vašeho oka červená tečka - červený bod. Kde vidíte červený bod, tam je zásah. Sklíčko nezvětšuje, nepřibližuje, můžete střílet s oběma očima otevřenýma a stále se dívat na terč.

Kolimátor se upevňuje na jednoduchou rybinu, která může být široká od 10 do 16 mm. S určitou péčí je možné upevnit kolimátor i na rybinu o šíři 18 mm, a to bez dalších přídavných montáží, přímo z krabice. Celý kolimátor je mimořádně lehký, váží pouze 65 gramů. Montáž na některé airsoftové zbraně je nutné nechat vyrobit.

Měl jsem kolimátor zapůjčen a zkoušel jsem ho v různých podmínkách. Po montáži jsem byl mimořádně překvapen, zjistil jsem, že vůbec nemusím nastřelovat airsoftovou zbraň Kalšnikova AK-47 (i když to kolimátor samozřejmě umožňuje, jak vertikálně, tak horizontálně).

Zkoušel jsem kolimátor při teplotě -14o Celsia. Očekával jsem horší funkci napájecí baterie (všechny baterie pracují za nízkých teplot hůře, a některé nepracují vůbec). Nechal jsem kolimátor zapnutý po celý den a nepozoroval jsem žádný pokles jasu, nebo nějaké jiné zhoršení. Malá poznámka co se týče životnosti baterie. Výrobce udává obvyklou životnost baterie 164 provozních hodin. Pro ilustraci: když na začátku akce kolimátor zapnete a na konci vypnete a za jeden rok se zúčastníte řekněme 5 airsoftových akcí, baterie vám vydrží skoro 6 let !!

Zkoušel jsem také kolimátor v dešti. Již samotná konstrukce je vodotěsná (jak píše výrobce), ale člověk rád zkusí je-li tomu tak, a nevyskytnou - li se nějaké jiné překvapení, nebo neočekávané vlastnosti. Ze zkoušek v dešti jsem vypozoroval dvě vlastnosti kolimátoru. První vlastnost, kolimátor i v deštivém počasí perfektně funguje. Pokud vidíte na nepřítele, na kterého chcete střílet, tak kolimátor vám v tom nebude bránit. Dešťové kapky na sklíčku vám nebudou vadit. Jenda praktická zkušenost. Občas je vhodné prstem ruky utřít ulpěnou kapku vody z místa, odkud vychází světlo svítící diody, nebo (v dešti) je vhodné nosit zbraň ústím skloněnou dolu. Ulpí - li kapka vody na tomto místě, dojde k lomu světla, a vy vidíte dvě tečky. Já jsem to v praxi řešil tak, že před začátkem akce jsem utřel diodu vysílající světlo prstem, připravil zbraň do střelecké pohotovosti a mírně (ale skutečně jenom mírně) jsem ji sklonil hlavní dolu. Do skončení akce - i při silném dešti- jsem neměl žádné problémy. Druhá vlastnost kolimátoru mě překvapila podstatně více. Skutečně překvapila a to v dobrém slova smyslu. Já jsem totiž uklouznul na blátě. Lehce jsem se dotknul pravým kolenem země a opřel jsem se tak pravou pěstí o zem. V té ruce jsem držel svoji AK-47 a přední část kolimátoru jsem opřel o vystupující oranici. Celá přední část sklíčka kolimátoru byla zablácená a sklíčko bylo tím pádem neprůhledné. Ze zvyku jsem přilícil  brokovnicí a s překvapením jsem zjistil, že můžu střílet klidně dál, že vidím červený bod ! Přes kolimátor jsem sice neviděl, ale červený bod se odrážel od nezablácené vnitřní části a stačilo se dívat oběma očima. Pravé oko vidělo červenou tečku, levé oko vidělo bažanta. V hlavě se obraz spojil a vše bylo jako původně.  Skutečně skvělá vlastnost. Se žádnou klasickou optikou - puškohledem - bych to asi nezopakoval. Po akci stačilo vylit trocha vody na přední část kolimátoru a doma ho ještě dočistit lihem aby byl v původní kondici.

Výhodou kolimátoru vůči puškohledu při takovémto způsobu lovu airsoftových hráčů je evidentní. Kolimátor je bez zvětšení. Co se týče klasických otevřených mířidel, než dáte do jedné přímky oko, hledí, mušku a cíl, cíl je již dávno pryč.  U kolimátoru stačí červenou tečkou přikrýt cíl a kde je tečka, tam je zásah. Je jedno je li tečka v levém spodním okraji sklíčka, vpravo, nebo nahoře, nezáleží na tom. Jenom umístníte tečku na místo kam chcete aby šla střela, a zmáčknete kohoutek. Zachycení cíle pomocí kolimátoru je až o 30% rychlejší !!!

Velkou výhodou kolimátoru je  jeho použití staršími hráči airsoftu, kterých zrak již tak dobře nezaostřuje, nebo kteří mají problém vidět zaměřovací osnovu puškohledu a to zvláště za šera, nebo v noci. Kolimátor má 11 úrovní nastavení jasu a to v tak širokém rozsahu, že můžete střílet skoro proti slunci - při nastavení na maximum (střílel jsem a bod je velice dobře viditelný) až po střelbu za šera nebo v noci, kde se nastaví nejslabší jas a červený bod neoslňuje a nezaslepuje.


Co se týká právní stránky, kolimátor nevysílá dopředu žádné světlo, není to laser. On vlastně svítí pouze do vašeho oka, takže je ho možné používat bez narušení mysliveckých zákonů, nebo Zákonu o zbraních a střelivu. Je prostě legální, alespoň v době psaní tohoto článku. Z příslušnou legislativou je nutné se seznámit před zakoupením takové ďábelské věcičky.

Kolimátory se dělí na dva typy:

Neprůhledový

Je složen ze zrcátka a světelné diody. Střelec se musí dívat oběma očima a tečku zrcadlící se na zrcátku umístí přes cíl.
+ nemá demaskující účinek
- nemůže ho používat jednooký :)
- nevidíte přes kolimátor a musíte se koukat oběma očima

Průhledový
To samé jako neprůhledový kolimátor, jenže místo zrcadla je tam vysoce odleskové sklíčko. Používá ho např. P90, HK MP7PDW, TAR-21. Často se používá v místě mezi hledím a muškou.
+ vidíte přes kolimátor a i jednooký jej může používat
- kolimátor může z druhé strany dost svítit
 

*******

Shrnutí:
+ slušný se dá sehnat i za malý peníz
+ rychlé, přesné a pohodlné zamíření i na větší vzdálenost
+ možnost mířit i za úplné tmy
- můžou dojít baterky
- kolimátor může být vidět a hodně se leskne
- odraz může oslňovat (hlavně ve tmě)

Kde to koupit? V každé dobré airsoftové prodejně např. Anareus