Fantociho Scorpion Vz.61 - Recenze na airsoftový samopal od Tokyo Marui
Vystaveno: 29. 01. 2004 (193 přečtení)

Po delším váhání, jako začátečník v airsoftové střelbě, jsem se pro začátek rozhodl pro manuální zbraň, jejíž parametry se mi zdály celkem solidní. Jak už bylo řečeno v jediném českém tištěném airsoftovém magazínu, tak Scorpion vz.61 odpovídá popsaným parametrům.

 

 

Opěrka se opravdu hýbe v zadní poloze, ale je to dáno tím, že materiál úchytu není z kovu, jako opěrka, ale z plastu. Tím se při pohybu opěrky celé lože úchytu odírá a vůle je stále větší. Dá se to vyřešit několika způsoby, ale nejjednoduší je u nové zbraně stisknout obě ramena u úchytu opěrky k sobě a tím se zminimalizuje oděr úchytu a opěrka celkem pevně drží. To se také projeví při střelbě, při použití opěrky je totiž přesnější. Uchycení opěrky je snad jediným záporem této jinak skvělé manuální zbraně. Zbraň je vybavená funkční pojistkou, která má tři polohy: 20,0,1 - dávkou si však u manuální zbraně asi nezastřílíte :-)
Co se týče střelby samotné, tak pro ty co škorpióna dostanou prvně do rukou a překvapí je, že po naplnění zásobníku 26 kuličkami, se po vystřílení 13 už další ze zásobníku nepodávají, stačí vespod zásobníku zatlačit na malý výstupek a můžou v klidu pálit dál. Střelba samotná je pohodová a na krátkou manuální zbraň i přesná. Zkoušel jsem střelbu na oficiální závodní pistolový terč na 20 m. Bez použití opěrky jsem ze 26 možných výstřelů, 22x zasáhl střed. Při použité opěrce skončilo ve středu terče všech 26 kuliček. Při střelbě na 30 m do terče stojící figura rovněž skončilo 12 ze 13 ve figuře bez opěrky a s opěrkou všech 13 kuliček. To vše ale záleží na povětrnostních podmínkách, já měl na střelbu slušné počasí a také klid, což při airsoftové akci bude úplně jiné. Vše jsem odstřílel kuličkami 0,25 g, které se mi jeví jako nejvhodnější.
Na závěr můžu dodat jen to, že kromě opěrky a také velikosti jako sekundární zbraně, můžu každému, kdo by airsoftové střelbě propadl a neměl zrovna velké finanční prostředky, Škorpióna vřele doporučit. Cena se pohybuje okolo 2 200 Kč a na krátkou manuální zbraň je jeho přesnost a dostřel až 50 m celkem slušný průměr. Snad jen návod by měl být přehlednější a neměl by být na MP 5, který jsem měl v krabici já.
Co se týká dostřelu, má jej o dost větší než pistole, ale asi jen o 5 metrů menší, jak MP5 od Tokio Marui. Hop-Up je nastaven na 0,25. S municí 0,20g se po několika metrech kulička dost zvedne.

PLUSY A MÍNUSY AIRSOFTOVÉHO ŠKORPÍKA

+ vynikaj
ící zbraň pre začátečníky, pro pokročilé jako záložní zbraň
+ pom
ěrně velká palební síla v malé zbrani
+ p
říjemná vyzáž
+ nízk
á cena ( v porovnaní s ostatními dlouhými manuálmi )
+ pr
o pravákyleváky
+ kovová op
ěrka

- m
ířidla nejsou pro snajpery
- nemožnos
t zajistění odklopené opěrky bez domácích úprav
- zásobník ( 26
BB ) by mohl být i větší kapacity

Historie
Zbraň byla vyvíjena počátkem 60. let konstruktérem ing. Rybářem. V době svého vzniku šlo o revoluční konstrukční počin. Bohužel od počátku se konstruoval na ráži 7,65 mm Browning. Tato ráže nedisponuje dostatečným stop-efektem a výkonem. Díky tomu se nepodařilo "Škorpionu" výrazněji prosadit v bezpečnostních složkách mimo územý "východního bloku".
Minimální zpětný ráz, který umožňuje udržení malého rozptylu však nahradil kvalitu střeliva množstvím střel dopadajícím na cíl. Proto se tento samopal stal tak oblíbenou zbraní teroristů. Během výroby neustále docházelo k modifikacím ráže. Jedna z posledních variant je ta na horním fotu v ráži 9mm Luger. Ta je v současné době považována za vhodnou ráži pro bezpečnostní složky. Trh je však již obsazen zbraněmi tohoto typu od jiných výrobců (Uzi, H&K ...). Domnívám se proto, že už asi bohužel nedojde k výraznějšímu prosazení této kvalitní zbraně ve světě. V polovině 60-tých let minulého století měl v ČSSR každý příslušník SNB přidělen sa.vz.61 jako druhou osobní zbraň. Zbraň je vybavena pojistkou na levé straně nad rukojetí. Ta umožňuje při nastavení do zadní polohy "1" střelbu jednotlivými ranami, uprostřed poloha "0" zajištěno, v přední poloze "20" střelbu dávkou.
Samopal ČZ vz.61 Škorpión je zavedený ve výzbroji české a slovenské armády, a policie a z oblibou jej používají i teroristi proto, že je dost malá a dá se dobře ukrýt. Po událostech ze dne 11. září 2001 ji můžete zahlédnou v horní části Václavského náměstí. Zde jsou jí ozbrojeni policisté ČR, přiděleni na ostrahu rádia Svobodná Evropa.

TECHNICKÉ PARAMETRY ZBRANĚ (NÉ TÉ AIRSOFTOVÉ)
Kalibr:
7,65 mm
Náboj: 7,65x17 Browning
Délka zbraně: 270(522) mm
Délka hlavně: 115 mm
Hmotnost: 1280 g (prázdna)
Úsťová rychlost: 317 m/s
Efektivní dostřel: 50(150) m
Maximální dostřel: 1500 m
Kapacita zásobníku: 10/20
Kadence: 750-850 ran/min

Orientační ceny na našem trhu s DPH 22%:
Vz 61 Scorpion 2.222,00 Kč (Dlouhá manuální zbran Tokyo Marui)
Zásobník VZ 61 Scorpion 459,00 Kč (Další a náhradní příslušenství)