Jak si udělat z hračky UHC Super 9 PRO Snaiperku…

 

Zde je v několika recenzích popsáno jak si pořádně udělat to nejdůležitější, co snajpr potřebuje.... a to svoji zbraň

 

1,

Regulovatelný hop není tak složitý jak by se na první pohled mohlo zdát. Do horního dílu zbraně vyvrtáte díru na kterou přilepíte matičku (nejlépe lepidlem Epoxid )    Připravíte si šroubek já jsem si ho musel na dolním konci obrousit. viz. náčrtek

 1  - tato část se zatlačí do originálního hopu.

Takto obroušený šroubek se jen našroubuje do matičky na zbrani a jeho utahováním se hopová gumička vystruje do hlavně víc.Pak stači najít optimální nastavení

2,

V originálním provedení je zbraň velice lehká což asi uzná každý kdo ji měl v ruce.Pro sniperku to není zrovna ideální.Proto jsem se rozhod trošku jí přidat na váze.Nejednoduší je rozpůlit tělo zbraně a do dutin zalepit olovo nebo kousky železa.Nešetřete lepidlem aby se pak závaží neuvolnilo a nechrastilo.Jenom si dávejte bacha aby jste nepřidali závaží pouze na předek nebo jenom do pažby.To by pak byla zbraň strašně nevyvážená.Po této ůpravě se již váhou rovná ostré verzi.

3, 

Tlumič se dá celkem velice jednoduše vysoustružit.Nejlepší materiál je silon který není zas tak moc těžký aby mohl ohíbat hlavěň.Jak to dopadlo se podívejte na techto fotkách.

     

4, 

Porozebrání pístu můžete velice jednoduše vypodložit pružinu dá se použít kousek péra nebo cokoli co zkrátí délku chodu pružiny.Ale pozor aby ste to nepřehnali protože je pak více zatěžováná záchitná hrana pístu a ta to po nějaké době nevydrží.Nejlepší je si koupit duraloví píst ten vydrží všechno.Já mám pružiny podloženou kouskem pružiny z M-16 cca 2cm.

 

 

 

Upgrade pro SUPER 9 PRO
(zpracováno podle poznámek J. K., zahraničních materiálů a vlastních zkušeností)

UPOZORNĚNÍ: Tento článek je pouze TEORETICKÝ MATERIÁL a autor i redakce Airsoft.cz se zříkají jakékoliv odpovědnosti za případné škody, zranění a porušení zákonů.

Světový trh nabízí v současnosti tři základní typy manuálních sniperek. APS-2 SV od MARUZENU, M-24 od Classic Army a UHC SUPER 9 PRO přičemž cena dvou prvně jmenovaných obvykle v přepočtu značně přesahuje 10.000,- Kč. UHC SUPER 9 PRO je poměrně zajímavou variantou a celosvětově dnes asi nejprodávanějším typem v tomto segmentu trhu. Přičemž platí, že u všech tří je mnohé co vylepšovat (například seřiditelný h-up nemá od výrobce bohužel žádná).

UHC SUPER 9 PRO v továrním provedení je solidní sniperka s celkově dostačujícím výkonem, přesto však vybízí k možným upgradům. Problematiku jejích základních přestaveb je možné rozdělit do dvou bloků:
1) na změnu vnějšího vzhledu (především přepracování hlavně a doplnění o montáž puškohledu),
2) přestavbu vnitřního mechanismu.

V tomto článku se zaměříme na bod dva. V dělení úprav můžeme dále pokračovat na:
I)  zesílení pružiny
II) nahrazení pevného h-up seřizovatelným (to je to, co zbrani nejvíce chybí)

ad I)
Zesílení pružiny není složitou záležitostí. Zbraň má většinu částí mechanismu kovovou a do jisté míry tak lze pružinu opravdu zesílit bez dalších úprav. Nejsnazší cestou je mírné natažení originální pružiny, nebo její drobné podložení (zkrácení prostoru pro její chod - jistě znáte tyto postupy i z klasických vzduchovek). Druhou možností je nechat si z pružinového drátu stočit vlastní pružinu. Pokud to však se sílou pružiny přeženete, brzo se vám opotřebuje záchytná hrana na pístu. Píst je totiž plastový a výrobce se tím brání před přílišným zesilováním výkonu zbraně.

Nechme chvíli mluvit J.K.:
"Já jsem si nechal od svého kamaráda zhotovit dlouhou a velmi tvrdou pružinu o síle drátu 1,5mm. Prakticky využitelný dostřel takto upravené zbraně byl zhruba 60 - 70m s kuličkami 0,28g a to se vlivem velkého výkonu ještě stále o něco zvedaly. Na 50m jsme dokonce bez problémů trefovali terč o velikosti hlavy. Asi po 150 - 200 výstřelech došlo k nemilému překvapení - zbraň nedržela v natažené pozici. Rozebral jsem válec a zjišťoval příčinu. Na pístu se vlivem silného namáhání zaoblila hrana nehtu, který zapadá do spoušťového mechanismu a ten již tak píst nezachytil.

Požádal jsem kamaráda, který pracuje ve strojírenské firmě, aby mi zhotovil nový ocelový píst. Když jsem ho poprvé uviděl, nemohl jsem uvěřit, jak skvělou práci můj kamarád odvedl. Ale zde jsem se bohužel přepočítal. Tento kovový válec byl i na silnou pružinu příliš těžký. Dostřel byl mizerný a puška hlučná. Nepomohlo ani odvrtání, kterým se válec odlehčil.

Šel jsem tedy opět za kamarádem a ten nabídl, že píst udělá z pevného, otěru-vzdorného plastu a ten již fungoval tak jak má."

Pokud se tedy rozhodnete zesilovat pružinu, můžete narazit na problém se záchytnou hranou pístu (zvláště jestli zesílení přeženete). U přestavby pístu jsou technicky možná dvě řešení:
a) nahradit původní píst pístem z pevnějšího materiálu o přibližně stejných vlastnostech (pevný plast, hliník)
- je však otázkou, proč těžký píst vadil, možná nešlo ani tak o jeho váhu, jako o příčení a nevhodné kluzné vlastnosti ne zcela dobře opracovaných vodících ploch

b) zesílit záchytnou hranu mírně upraveným kovovým pojistným kroužkem pro hřídel: Kroužek 17 ČSN 022930 "Seegerovka" (průměr jsem zvolil odměřením a je nutné jej ještě v praxi ověřit)
- při úpravě je důležité zachovat délku od konce pístu k čelu záchytu (nejjednodušší je jej na konci o příslušný kousek zkrátit)
- úprava spočívá v odpilování přečnívajících částí po nasazení
- kroužek bych nasazoval ohřátý, tak dojde k mírnému zamáčknutí do plastu a lepšímu uchycení
- k nasazování jsou třeba specielní kleště (práce s nasazením je pak otázka minutky a pomohou vám jistě třeba v autoservisu, nebo malé kovodílně)

Řešení podle bodu b) jsem zatím v praxi nezkoušel, ale je jistě snáze proveditelné než výroba pístu a mělo by být plně funkční. Pokud se rozhodnete v tomto směru experimentovat rádi zveřejníme vaše zkušenosti i pro ostatní.

ad II)
Pevný h-up je největší slabinou těchto výkonných sniperek (zesilování pružin je možná opravdu někdy zbytečné). Je až s podivem, jak je možné využít sílu pružiny po přesném vyladění h-up ke zvýšení dostřelu. Mínus pevného h-up (tedy nemožnost vyladění optimálního dostřelu) oproti stavitelnému u elektrik je možné z části potlačit používáním kuliček různé váhy a vyzkoušet vždy na akci s jakou váhou má zbraň optimální dostřel vzhledem k teplotě a počasí. Řada 0,25+g, 0,25g, 0,20g, 0,12g již poskytuje jistý prostor, ale není to bohužel úplně optimální řešení. Předělání pevného h-up za seřiditelný ale není zase až tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Princip h-up spočívá ve vtlačování gumového výčnělku svrchu do hlavně. Kulička se při letu o něj zarazí a musí se pod ním "podtočit". Tím získá rotaci, která způsobuje nerovnoměrné obtékání vzduchu a to pak napřimuje dráhu jejího letu.

Pevný h-up je u SUPER 9 PRO realizován vlepením duté gumové trubičky do návrtu hlavně. Ten je zapotřebí nahradit posuvným (přičemž je nutné si uvědomit, že regulování h-up je záležitostí posunu v rozmezí pouze zhruba 1mm).

Nechme chvíli mluvit opět J.K.:
"Po zesílení pružiny přišel na řadu h-up. Stále mi vadilo, že pevný h-up zvedá kuličky a není jej možné přesně seřídit. Dlouho jsem přemýšlel, jak ho nahradit jiným, nejlépe seřizovatelným. Rozhodl jsem se, že svrchu zbraně nad místem originálního h-up udělám otvor do něhož našroubuji šroubek a pod něj vložím gumový váleček a tak budu h-up nastavovat. Samozřejmě, že jen směrem dolů (pokud jsem ho přetáhnul, následovalo rozložení zbraně a povystrčení zpět). To není zrovna optimální
?

Řekl jsem si, že to musí jít nějak udělat, aby šel h-up seřizovat oběma směry. Provedl jsem to takhle: Na konec šroubku jsem přilepil gumový váleček, který jsem náhodou našel u kamaráda v garáži. Při testování jsem zjistil, že gumový váleček musí mít drobnou vůli v závrtu, aby šel volně seřizovat."

Jednoduché a prosté řešení, kterému se nedá nic vytknout. I ze zkušeností ostatních je to metoda spolehlivá a osvědčená. Jediné problémy může činit pevnost přilepení gumové části ke šroubku. Zde by stálo za úvahu ji na něj i trochu navléci - tedy pokud použijete dutou trubičku. Rozhodně ale nepoužívejte na h-up gumu na gumování, ale nějaký materiál podobný originálu.

Šroubek se závitem zařízne do plastu vrchního krytu, pokud by se zde časem uvolnil, pak jde do tohoto plastu zapustit například samojistnou matici o vhodném průměru (provedení například dle ČSN 02 1492).

Pro úplnost uvádíme ještě postup k rozložení vnějšího bloku pro přístup k h-up:
1) vyšroubovat šrouby ve spodní ploše (3 vpředu), šroub svrchu na konci (viditelný po vyjmutí stříbrného válce, vyšroubovat tři dlouhé šrouby v dole v bocích blocích,
2) nyní již lze vyjmout vnitřní díly

 

 

Super 9 pro, za málo peněz hodně muziky.

Dnes je přístup k AS zbraním západním pohledem, koupit co nejvíc nadupanou zbraň a dokoupit k ní co nejlepší příslušenství, na cenu se nehledí. Umění boje ovšem není v co nejlepším technickém vybavení, ale v umění maximálně využít všech dostupných zdrojů. To umožňuje přežít ve všech podmínkách a pokud přežijete v boji, vyhráli jste. Navíc mnoho nadšenců pro AirSoft nehrají jen proto, že nemají dostatek peněz. A když už si naspoří alespoň na základní zbraň, stejně si proti technicky vyspělejšímu týmu moc nezahrají a AirSoft si v horším případě znechutí. Já k nim patřím také, na svou zbraň jsem si vydělal o letní brigádě (šance i pro vás), ovšem na drahé vylepšení už mi nezbyly peníze tak jsem to vyřešil po svém. A vzhledem k tomu že "musíme si pomáhat" je tu pro vás tento článek. Všechny ceny zde jsou maximální, mělo by vás to stát méně.

Zvýšení přesnosti
V tovární verzi je opatřena kvalitním mechanickým hledím, tvoří ho klasická muška a dírkové hledí (není tvořeno zářezem nýbrž dírkou).Jeho efektivnost je kolem 25 metrů, při špatném osvětlení ale efektivnost rapidně klesá. Je tedy nutné dírku v hledí zvětšit, to ale znamená ztrátu přesnosti. Kompromis je zvětšit dírku na 1,5 mm, ztráta přesnosti bude zanedbatelná.
Cena zlepšení: 0,-- Kč

Osazení optikou
Odstřelovací puška bez optiky je pouze pomalá opakovačka, osazením optiky můžete plně využít celého výkonu zbraně. Na trhu je celá řada druhů puškohledů, jak ji tedy vybrat? Stačí vám znát dva parametry, na optice jsou psány : např. 4x20 (vzduchovkový puškohled). První číslo značí zvětšení, tedy 4násobné. Druhé číslo pak průměr čočky, tedy její velikost. Druhé číslo vydělte prvním, tedy 20 : 4, dostanete 5. Co to ale znamená? Znamená to světlost puškohledu, to jestli světlo zesiluje
nebo naopak ztmavuje. Světlost lidského oka je také pět. Pak tedy tento puškohled světlo nechává o stejné intenzitě. To vyhovuje použití v lese , kde je šero. Chcete větší zvětšení? Není nutné, na loveckých a vojenských puškách se používá zvětšení 4x, 6x 8x a 10x. Ty ale střílejí na mnohem vetší vzdálenost, min 100 metrů, tomu odpovídá zvětšení 4x. Větší průměr čočky zvyšuje světelnost a záběr puškohledu, tedy velikost prostoru jaký uvidíte. Velký průměr se vám bude hodit pouze pro začátek, kdy nebudete umět rychle zaměřovat. To se dá ale snadno natrénovat, třeba z okna (ovšem bez následné střelby). Navíc velký průmer čočky zvedá hmotnost puškohledu (pamatujte že Super 9 pro má plastové výstupky, na které se uchycuje optika) a cenu puškohledu. Při troše tréninku je vzduchovkový puškohled za 500,-- stejně efektivní jako lovecký či vojenský za 5000,--! Před samotný osazením puškohledu doporučuji vypilovat zářezy pro lepší uchycení puškohledu, nejlépe to jde pilníčkem trojúhelníkového průřezu.
Cena zlepšení: 500,-- Kč

Seřízení zbraně:
Zbraň jako taková je velice spolehlivá, jediný problém představuje nabíjení. Začneme klasickým na patrony. Při rychlém nabíjení (při akci) se mohou patrony zasekávat ve zbrani. Vzhledem k tomu že rychlé nabíjení je téměř nutnost, nedoporučuji patrony používat, leda doma nebo na "srandamači". Trubicový zásobník je na tom podstatně lépe, problémy dělá pouze uzamykač zásobníku, malá součástka, která uzavře zásobník tak že ho můžete pohodlně nabýt mimo zbraň, aniž by se vám vysypaly kuličky. V boji se mi stávalo vlivem rychlých přesunů (přískokem vpřed) že se sám uzavíral. Zbraň pak pouze cvakala na
prázdno, nejen že to šíleně zdržuje a může vás to stát život (jako mě). Tato vada se dá jednoduša odstranit zalepením uzamykače v otevřené poloze pomocí vteřinového lepidla.
Cena zlepšení: 15,-- Kč

Zamaskování zbraně
Základem maskování je rozrušit siluety a sladit barvy, rovné tvary v přírodě nejsou, černá hlaveň čumící z křoví je velice nápadná. Všude na netu vám radí použití různých maskovacích lepicích pásek nebo sprejů, pásky (Kobercovka) jsou levnější než spreje, ale disponují malým (žádným) barevným rozmezím, ovšem stejně jako drahé spreje nazamaskují tvar zbraně. Nutno tedy ještě použít přichycení vegetace za pomoci gumiček. To je sice velice efektivní ale pouze pokud do toho investujete značnou část peněz (dobrý maskovací sprej stojí 300,-- a k zamaskování potřebujete alespoň tři). S přichycováním vegetace to také není zrovna jednoduché, vystačí vám to pouze pokud budete v klidu číhat. Jakmile ovšem zahájíte střelbu tak vás dřív nebo později odhalí, tak se musíte dát na ústup. Ale ouha, vegetace se vlivem pohybu a otírání o okolí posunula, a zrovna před váš puškohled, tak že nic nevidíte a nemůžete střílet. Jak ji tedy účinně zamaskovat? Stačí vám k tomu pruh látky 120x20 cm a gumičky. Látka se motá šikmo kolem zbraně od hlavně k pažbě, to tak aby se vždy nový závit částečně překrýval předchozí (jako když motáte obvaz na ruku). U hlavně se přichytí gumičkou kolem mušky (díky mušce se drží pevně), pak motáme a motáme a
nezapomínáme překládat nový závit přes předchozí. Měli by jste skončit těsně před trubicovým zásobníkem, pokud jej také přemotáte omezíte jeho správnou funkci. Dále už pak stačí zamaskovat puškohled, je to úplně stejné akorát s menším pruhem látky. Toto maskování je efektivní a můžete se s ním bez obav přesunovat. Nejvíce se osvědčil pruh ze staré maskovací sítě, můžete utahovat pevně a přesto dokonale zamaskuje tvar i barvu. Na puškohled stačí jakákoliv látka. V nejhorším případě kupte bílé tričko (za 50,-- od trhovců) kupte barvu na textil (khaki, prodává se jako olivová barva) ta je do 20,-- Kč, obarvené tričko pak rozstřihněte na pruhy. Doporučuji pruhů několik pro různé podmínky jejich výměna je oproti lepícím páskám a sprejům
jednoduší a rychlejší. Pruh látky vyměníte za 5 minut! Se stříbrnou barvou závěru si hlavu nelámejte, tolik se neleskne a na nepřítele budete mířit přímo, tak že ho ani neuvidí. To samé s tolik zveličovaným odleskem čočky puškohledu. V lese, kde je šero je pravděpodobnost odlesku je zcela minimální.
Cena zlepšení: 70,-- Kč

Zvýšení účinnosti
Můžete natáhnout pružinu asi o 25-50 %, čímž zvýšíte dostřel, nesmíte to přehnat. Napřed musíte rozmontovat závěr : V předu jsou na závěru ze dvou stran šroubky na imbus 2mmm, vzadu pak čepy, těch si nevšímejte. Ty opatrně odšroubujte, zde musíte dávat pozor aby vám nevyletěl píst a neztratili některé součástky, hlavně pružinka drápku vyhazovače (pokud nepoužíváte patrony tak není zas tak důležitá, ale co kdyby). Rozebrat to jde celkem dobře zato při sestavování dávejte pozor aby jste nedali ústí pístu obráceně.
Cena zlepšení. 20,-- Kč (za imbus)

Podkluz (anglicky Hop-Up system)
Pevný podkluz je jedinou slabou stránkou této zbraně, uklidnit vás může fakt že regulovatelný podkluz nemají ani odstřelovačky za 15 000,-- Kč a že ho lze předělat na regulovatelný. Zatím nevím přesně jak, jestli na to má kdokoliv návod tak se prosím o něj podělte s ostatními.

Popruh
Nejlepší je ho odříznout ze starého vojenské tašky tzv. somradlo, somráček atd.. Tento popruh je nastavitelný, pevný, odolný a vypadá lépe než nylonový, navíc není problém ho sehnat zdarma.
Cena zlepšení: 100,-- Kč

Pouzdro
Vzhledem k tomu že se jedná o zbraň kategorie "D" (všechny AS zbraně) je nutno ji nosit zakrytou! Pokud z ní vyjmete zásobník a ze zásobníku kuličky, nemusíte se bát ani policejní kontroly. Nikde není psáno že ji nesmíte "pouze přenášet" (tato fráze vás může zachránit od problému), oni by vám museli dokázat že z ní střílíte. Tak že pokud ji máte vybitou, zásobník zvlášť a kuličky také, nic se vám nestane ani v případě že vám není 18 let (nebo 15 let)! Výroba je v celku jednoduchá, stačí vám stará děravá celta nebo v nouzi kalhoty (raděj maskáčové). Z připravené látky (celty) vyřízneme část, která bude zcela zakrývat celou zbraň, k uchycení použije dírky a provázky, zašijte ji pouze u hlavně (aby nesjíždělo), u hlavně je dobré ji zajistit gumičkou (nestane se aby vám omylem koukala hlaveň). Pokud použijete kalhoty tak musíte mít odepínací popruh alespoň na jedné straně. Jednoduše ji provlékněte nohavicemi, když použijete maskovací kalhoty tak to nevypadá vůbec špatně.
Cena zlepšení: 300,-- Kč

Údržba
Používejte pouze silikonový olej (obyčejný z cykloprodejny), ale v žádném případě ho nelejte přímo na součástky, zbytkový olej by se dostal na podkluz, což by mělo za následek snížení výkonu na úroveň vietnamské brokárny! Olej nalijte na hadřík a sním pak otřete součástky. Doporučuji namazat pouze vnitřek pístu, protože na ostatní součástky se venku chytá prach a brousí se víc než bez oleje!
Cena: 60,-- Kč

Toť k této zbrani vše. Pokud máte připomínky nebo se chcete na něco zeptat napište mi na "afghanec@seznam.cz"

Afghánec

 

 

 

 

Jak udělat z UHC Super 9 Pro sniperku...

Před nedávnem jsem koupil na inzerát výše uvedenou pušku. Bylo mi líto dávat přes deset tisíc za APS, které je jen o něco méně plastové. Puška mě stála cca 2500,-. Některé z věcí, které zde budu popisovat, už byly hotové, takže pokud půjdete mojí cestou, kupte to už s maximem úprav.

Jak zařídit, aby to dobře vypadalo?
Pažba Super 9 je podle mě jedna z nejhezčích a nejergonomičtějších, co jsem mezi Airsoft sniperkami viděl, takže tady nemám problém. Stříbrný lučík je fajn, chybí akorát slušný popruh, ale ten sežene každý snadno.
Co je ale hnus, je ta příšerně tenká hlaveň s pevnou muškou na konci. Podle mě je nejlepší mušku odpálit pilníkem, a hlaveň strčit do trubky a zvětšit tak její vnější průměr. Možností je spousta. Ocelová trubka je cool, ale blbě se opracovává, hliníková je asi nejlepší, já zvolil plastovou, protože na rozdíl od většiny airosoftového společenstva nemám proti tomuhle materiálu žádné předsudky. Mimochodem všechny trubky jsou překvapivě podobně těžké, takže mít kovovou vnější hlaveň není zvlášť velká pecka. navíc na plastu bezvadně drží barva.
Takže ze všeho nejdřív musíte trubku seříznout na správnou délku a potom na jednom konci odpálit tak 10 cm zespoda (protože hlaveň leží v pažbě, kde vnější hlaveň nechceme). V místě, kde hlaveň vychází ze závěru je vidět, že by klidně mohla být o 2mm tlustší - no a právě v tomhle místě musí končit vaše vnější hlaveň. Na fotce to není vidět, ale snad bude patrné, jak je to vyřízlé.
Teď musíte vnější hlaveň správně nasadit. Nejlepší je omotat hlaveň na 2-3 místech náplastí, a nasadit trubku na ní, aby byla vycentrovaná. Při pomalém navlékání nezapomeňte tu a tam kápnou lepidlo, aby to pěkně drželo. Hotovo? Teď ještě aby ústí hlavně nevypadalo jak skladiště trubek. Použijte pistoli na horké lepidlo, která stojí cca 200 korun a použijete ji i dál.

Lepidlo natavte a nalejte po obvodu ústí. Nechte pušku mířit nahoru a lepidlo se samo vyrovná a zaschne.
Teď už zbývá jen koupit matný černý sprej (který ale stejně většina airsofťáků už dávno má) a dodat správnou barvu - nebojte se dělat to klidně na třikrát, hlavně ať tam nejsou kapky barvy! Podle stejného postupu můžete koupit ještě jednu trubku a udělat falešný tlumič.

Jak zařídit, aby puška dobře seděla v ruce?
Originál je příšerně nevyvážený a okamžitě máte pocit, že držíte hračku. Závaží v pažbě je sice fajn, ale podle mě tam raději neměli dávat nic, než přenést váhu do pažby, když nejtěžší na pušce je odjakživa hlaveň - z fabriky odcházejí pěkně nepřirozené potvory. Co s tím? Pokud zvolíte kovovou vnější hlaveň, mírně jste to vyřešili. Pokud dodáte falešný tlumič a do něj třeba nějaké závaží, ještě lépe. Ale v předpažbí je tolik místa, že je hřích závaží nedat i tam.
Takže jsem navštívil pneuservis a vyprosil si stará olověná závažíčka od kol - vzhledem k tomu, že je pneuservisy většinou nepoužívají znova, neměl by to být problém. Já dostal 5 kilo závažíček různých rozměrů a hmotností.

Takže teď už jen nacpat je do předpažbí a zajistit horkým lepidlem. Viz další obrázky.

Povedlo se mi tam dohromady nacpat cca 300g olova. Ještě je sice místo "ve spodním patře" předpažbí, ale to by chtělo pažbu otevřít. Ale podle mě by to za těch dodatečných 100g už nestálo. Nevěřili byste, co takových 300g olova na správném místě udělá s těžištěm a s "pocitem."

¨

Co udělat, aby to střílelo?
1. Hlaveň
Hlaveň sniperky je třeba udržovat čistou. Já ji koupil tak zasviněnou, že jsem měl pocit, že z ní stříleli zaječí bobky. Takže vemte vytěrák, třeba od AEG, nasaďte hadřík namočenej v silikonovém oleji a hlaveň perfektně vytřete - musí se lesknout jak zrcadlo bez nejmenší nečistoty.

2. Hop Up
Moje flinta už měla stavitelný Hop udělaný. Na úplně prvním obrázku je sice špatně, ale vidět šroubek. Je to jednoduché - na správném místě vyvrtat díru, nasadit matičku a šroubek. Pod šroubek kus gumy - zvolte raději nějakou tužší, rozhodně ne z gumy na gumování - pouštěla by pucky do hlavně. Nevýhoda je, že pokud takový Hop přetáhnete, musíte gumičku buď povytáhnout, nebo čekat, až jí první kuličky po povolení samy povystrčí. Lze zvolit i jiné, složitější konstrukce Hopu, které jsou na webu, nebo gumičku na šroubek nalepit, na což bych ale moc nevěřil. Seřízení Hopu ale podle mě nemusí být úplně perfektní - raději ať kulička padá, než aby letěla moc nahoru.. Těsně před odesláním článku mě dodělaný Hop tak naštval, že jsem ho udělal úplně jinak a asi nejjednodušší formou - v adaptéru na boční zásobník je těsnící gumička, ve které sedí kulička před vystřelením. Uřízněte tenoučký kousek gumy a shora tuto gumičku vypodložte. Pokud se nestrefíte, tak znova - výhoda je, že kvůli tomu nemusíte rozdělávat zbraň.

3. Píst
Píst je největší problém - zkuste vzít plastový a nechat si udělat jeho duralovou kopii. Přijde vás to na dost peněz a hlavně se blbě shání ochotná dílna s kvalifikovanou osádkou. Další solidní možností, kterou jsem četl někde na webu, je namáhanou hranu nahradit kovovým kroužkem - sikovkou.

4. Pružina
Pružina se také špatně shání - nicméně jsou firmy, které vám ji dokážou udělat, jen si ji musíte šikovně navrhnout. Problém je v tom, že jenom nastavení stáčecího stroje stojí okolo 1000,- a pokud se nestrefíte napoprvé, máte problém. Samotná pružina stojí samozřejmě další peníze. Jestli chcete, ozvěte se mi na xjk@post.cz - nechal jsem jich udělat víc, podělím se o ně s vámi.

Kromě této zbraně mám ještě AEG G3A3 s úzkou hlavní a Pružinou M140. Pravda, rozptyl má AEG lepší, zřejmě právě díky hlavni, ovšem výkonově vede Super 9 - měřeno na chrono má o cca 7m za vteřinu větší rychlost s kuličkami 0.25.

Zdar, Jeremy